Darmowa dostawa na wybrane produkty tylko do 19.10.2024!
+48 697 096 481

Jak rozliczyć sprzedaż z automatów vendingowych? Co z kasą fiskalną?

Maszyny vendingowe to stały element każdej galerii handlowej, dworca czy lotniska. W Japonii kupimy w nich niemal wszystko (nawet żywe homary czy iPady). W Polsce – przynajmniej na razie – automaty sprzedają głównie słodycze i napoje. Coraz więcej przedsiębiorców widzi w nich potencjał na zwiększenie przychodu, decydując się na zakup lub wynajem automatów. Jako AB Partners już od kilku lat zajmujemy się obsługą automatów vendingowych z artykułami BHP, które świetnie sprawdzają się w firmach korzystających ze środków ochrony indywidualnej. Jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż z tego tytułu?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Ustawodawca nie przewidział (w tym akurat przypadku) wyjątku od ogólnej reguły dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego. Możemy zatem odwołać się do art. 19 a ust. 1 ustawy o podatku VAT. Przepis ten przewiduje, że obowiązek podatkowy na gruncie VAT-u powstaje z momentem wykonania usługi lub dokonania dostawy, a jeżeli zapłata, przynajmniej w części, została uiszczona wcześniej, to obowiązek powstaje z tym wcześniejszym momentem.

W praktyce oznacza to, że obowiązek podatkowy powstaje za każdym razem, kiedy wrzucimy do maszyny vendingowej monetę. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby automat był opróżniany raz w miesiącu, ponieważ VAT najczęściej również rozliczany jest w cyklach miesięcznych.

Taką wykładnię przepisów potwierdził także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (nr interpretacji IBPP2/443-1071/14/IK).

„A gdzie mój paragon?” – czy musisz mieć kasę fiskalną?

Trudno nie zauważyć, że kupując tę samą przekąskę w markecie i w vendingowej maszynie, w pierwszym przypadku otrzymujemy paragon, w drugim zaś nie. Różnica wynika z odmiennej regulacji kwestii ewidencjonowania sprzedaży przez urządzenia automatyczne.

Jest to jeden z wyjątków przewidzianych w załączniku do rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Oczywiście brak paragonu nie oznacza, że sama sprzedaż nie jest zapisywana w pamięci urządzenia. Przepisy po prostu nie precyzują formy, w jakiej mogłoby się to odbywać, jednak praktyka Izb Skarbowych wskazuje, że wystarczy przedstawić raport z pobrania gotówki z automatu. Podatnik może wykazać się pewną kreatywnością w tym zakresie, byleby zestawienie nie budziło wątpliwości. Dyrektor Izby Skarbowej Bydgoszczy uznał nawet prawidłowość dokumentu wewnętrznego.

Reasumując, nie musimy posiadać kasy fiskalnej, aby korzystać z systemów vendingowych, ale nie oznacza to, że sprzedaż nie jest w żaden sposób kontrolowana.

Jak obliczyć podatek?

Prawidłowo sporządzona deklaracja VAT stanowi podstawę do wyliczenia wysokości podstawy opodatkowania, a co za tym idzie, także wysokości samego obciążenia publiczno-prawnego, jakie powstaje w danym okresie. Co powinna zawierać ewidencja sprzedaży, aby była czytelna i nie wzbudziła wątpliwości urzędnika?

  • chronologiczne odnotowanie momentu powstania obowiązku podatkowego, tj. wyjęcia gotówki z maszyny,
  • wyszczególnione towary z uwzględnieniem ich ilości,
  • stawki VAT poszczególnych towarów oraz ich wartość netto,
  • wysokość należnego podatku VAT.

Warto pamiętać, że kwota, jaką wypłacamy z maszyny to kwota brutto. Aby obliczyć wysokość należnego podatku, należy iloczyn kwoty brutto pomnożyć przez daną stawkę podatku. Następnie wynik dzielimy przez sumę liczby 100 i stawki podatku. Jest to tak zwana metoda „w stu”.

To jaki w końcu płacę VAT?

Wszystko byłoby proste, gdyby każdy towar był tak samo opodatkowany. Niestety, dla różnych towarów stawki VAT mogą być odmienne i nie można odwołać się w tym przypadku do podstawowej metody „w stu”.

Jeżeli towar przez nas zakupiony (np. mleko i kawa rozpuszczalna) zostaje zamieniony na inny (np. kawę z mlekiem), zmienia się jego charakter i VAT powinien być rozliczony osobno dla każdej stawki obowiązującej dla sprzedanych towarów. Na takim stanowisku stanął m. in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. wyroku III Sa/Wa 2293/10).

Rozliczenie automatów nie musi być skomplikowane, jeżeli zrozumiemy zasady rządzące tą formą sprzedaży. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o automatach vendingowych, odwiedź naszą stronę https://ab-partners.pl/ i przeczytaj o vendingu artykułów BHP, w którym specjalizuje się nasze przedsiębiorstwo.

Podobne wpisy