Darmowa dostawa na wybrane produkty tylko do 19.10.2024!
+48 697 096 481

Zasady BHP w warsztacie samochodowym – jakie są wymogi oraz jak zapewnić pracownikowi odpowiednią ochronę?

Praca w serwisie samochodowym wymaga wdrożenia odpowiednich środków ochrony, a także bezpiecznej organizacji pracy. Jest to przede wszystkim związane z prowadzonymi usługami, a co za tym idzie – z dostępem do łatwopalnych i niebezpiecznych dla zdrowia substancji chemicznych oraz wyspecjalizowanego sprzętu naprawczego. Jakie zagrożenia mogą pojawić się na stanowisku mechanika oraz jakie akcesoria i środki ochrony indywidualnej zminimalizują wystąpienie wypadków przy pracy? Przeanalizujmy najczęstsze zagrożenia i wymogi BHP w warsztacie samochodowym!

Zagrożenia w warsztacie samochodowym, czyli czego unikniesz przestrzegając zasad BHP

W zależności od danego stanowiska, w warsztacie samochodowym wykorzystywane są różne narzędzia i sprzęty mechaniczne, których nieodpowiednie użytkowanie może się przyczynić do wystąpienia wypadku przy pracy. Jakie sytuacje niebezpieczne są realnym zagrożeniem zdrowia i życia pracowników?

 • Zagrożenia dotyczące budynku i jego wyposażenia, jak np. ogólna powierzchnia pomieszczeń warsztatowych i ich prawidłowy podział.
 • Zagrożenia związane z używaniem wyposażenia techniczno-mechanicznego, w tym obrażenia mechaniczne (stłuczenia, zranienia, poparzenia), obrażenia wywołane przez czynniki chemiczne lub porażenia prądem elektrycznym oraz wszelkie obciążenia mentalne (praca pod presją czasu, hałas).
 • Zagrożenia pochodzące od zastosowanego wyposażenia elektronicznego, np. ekran monitora szkodliwy dla oczu czy konieczność koncentracji na wielu elementach informacji uzyskiwanej ze sprzętu.
 • Zagrożenia związane z czynnikami oddziaływującymi na osoby zatrudnione, np. poziom wyszkolenia w zasadach BHP w warsztacie mechaniki samochodowej, atmosfera pracy i relacje między pracownikami oraz presja dotycząca rezultatów wykonywanych obowiązków.

Środkami, które zminimalizują powyższe zagrożenia w zakresie wymagań BHP w warsztacie samochodowym, jest przygotowanie organizacji miejsc pracy zgodnie ze specyfiką poszczególnych czynności technologicznych. Chodzi tu o następujące pomieszczenia: kabina lakiernicza, stanowisko do mycia i czyszczenia sprzętu używanego w trakcie naprawy, stanowisko do spawania. Ważne jest także uświadomienie pracowników o skali zagrożeń i przedstawienie zasad BHP wraz z dobrymi praktykami na terenie warsztatu samochodowego oraz przydzielenie odzieży ochronnej.

Przepisy BHP w warsztacie mechaniki samochodowej – wymogi dotyczące obiektu i stanowiska pracy

Punktem wyjścia w realizowaniu obowiązków zawodowych w serwisie samochodowym powinno być zapoznanie się, a następnie rzetelne i konsekwentne przestrzeganie zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Niestosowanie się do przepisów BHP w warsztacie samochodowym jest szczególnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia mechaników, którzy na co dzień obsługują specjalistyczne urządzenia mechaniczne i ostre narzędzia.

 • Przestrzeń budynku powinna mieć wydzielone strefy – warsztatową, socjalną oraz część biurową w ramach obsługi klienta.
 • Na każdym stanowisku należy udostępnić pracownikowi instrukcję BHP obowiązującą w warsztacie samochodowym i zawrzeć w niej informacje dotyczące ewakuacji podczas pożaru, zachowania się w czasie wypadku, czy przebiegu czynności w kontakcie z niebezpiecznymi materiałami. Zadaniem pracodawcy jest również zapoznanie z instrukcją pracowników oraz wyjaśnienie kwestii niezrozumiałych.
 • Przed przystąpieniem do pracy naprawczej, mechanik zobowiązany jest do przygotowania i wyczyszczenia sprzętu, a następnie sprawdzenia go pod kątem funkcjonalności. Jeśli dostrzeże usterkę – natychmiast musi przerwać wszelkie czynności.
 • Istotnym wymogiem w ramach BHP jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia (zarówno tego ogólnego, jak i punktowego). W przypadku niektórych prac warto zaopatrzyć stanowisko w halogeny, by pracownik mógł dokładnie oświetlić podwozie samochodu.
 • Należy zadbać również o czystość podłóg, a więc usunąć plamy oleju, wodę czy smary.
 • Wszystkie smary i szkodliwe substancje używane przez pracowników w warsztacie samochodowym (np. benzyna, olej silnikowy), powinny być przechowywane w specjalnych zbiornikach, a w przypadku ich wycieku, muszą być jak najszybciej zatamowane, aby nie dopuścić do zapalenia substancji czy też zatrucia ludzi.
 • Zgodnie z zasadami BHP w warsztacie samochodowym teren powinien być właściwie oznakowany (znaki informacyjne, ostrzegawcze i zakazu), a sprzęt i narzędzia oddane do dyspozycji mechaników, muszą zawierać właściwe atesty.

Charakterystyka środków ochrony indywidualnej pracownika zgodnie z przepisami BHP w warsztacie samochodowym

Zgodnie z prawem, obowiązek zapewnienia odzieży ochronnej oraz elementów ochrony indywidualnej spoczywa na pracodawcy. O nakazie użytkowania poszczególnych elementów informują następujące znaki, umieszczone na terenie obiektu.

 • Nakaz stosowania ochrony słuchu – są to nauszniki oraz zatyczki wygłuszające, które stanowią ochronę przed hałasem.
 • Nakaz stosowania ochrony oczu – zwłaszcza przyciemnianych gogli ochronnych, zabezpieczających oczy przed szkodliwymi chemikaliami bądź odpryskami.
 • Nakaz stosowania ochrony stóp – mowa o wygodnym obuwiu roboczym z grubą podeszwą i wkładką antyprzebiciową oraz wzmocnionymi noskami w celu zapewnienia ochrony palców u stóp. Będą to półbuty lub trzewiki ochronne.
 • Nakaz stosowania ochrony rąk – rękawice, które skutecznie zabezpieczają przed ciężkimi do usunięcia zabrudzeniami z olejów czy smarów. W tym przypadku warto kierować się parametrami technicznymi, aby były dostosowane do specyfiki stanowiska i ewentualnych zagrożeń.
 • Nakaz stosowania odzieży ochronnej – koszula, spodnie, bluza lub kombinezon ochronny wykonany z przewiewnego materiału. Pracownicy serwisów samochodowych, zwłaszcza ci, którzy wykonują pracę w pozycji klęczącej lub półklęczącej, powinni być też zaopatrzeni w spodnie z nakolannikami oraz elementami odblaskowymi, zwiększającymi widoczność w trakcie pracy w porze nocnej.
 • Nakaz stosowania maski przeciwpyłowej – maska stanowi zabezpieczenie układu oddechowego, nosa i ust przed działaniem pyłów lub środków chemicznych. Jest to element niezbędny podczas prac lakierniczych czy tych związanych z naprawą karoserii.
 • Nakaz stosowania ochrony głowy – w tym celu pracownik jest zobowiązany do wykonywania swoich zadań w specjalnym kasku, który chroni głowę przed wszelkimi urazami.

Przestrzeganie zasad BHP w warsztacie mechaniki samochodowej, a także wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej są więc kluczowym elementem we właściwej organizacji pracy na terenie tego typu obiektu. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego w naszej ofercie zawarliśmy najwyższej jakości odzież roboczą oraz wyżej wymienione elementy ochronne. Naszą misją jest wsparcie pracodawców w zakresie zapewnienia właściwego zabezpieczenia indywidualnego, co jest przede wszystkim działaniem ukierunkowanym na aspekt zdrowotny pracownika, ale i przynosi korzyść związaną z wizerunkiem przedsiębiorstwa, ponieważ buduje solidną i nastawioną na dobro pracownika reputację firmy.

Podobne wpisy