Darmowa dostawa na wybrane produkty tylko do 19.10.2024!
+48 697 096 481

BHP a praca przy odśnieżaniu – jakie środki ochrony indywidualnej zapewnią pracownikowi bezpieczeństwo

Zima i związane z nią opady śniegu często powodują, że pracodawca nakłada na wyznaczonych pracowników dodatkowy obowiązek odśnieżania. Nierzadko też jest to praca dorywcza, która wymaga od zlecającego wydania odpowiedniego zabezpieczenia dla pracobiorcy. Jaka ochrona jest wymagana w przypadku odśnieżania chodników zgodnie z zasadami BHP, a jak wygląda kwestia bezpieczeństwa tego typu prac na dachach budynków?

BHP a odśnieżanie – jak jest rozumiane? Kto może podjąć się tej czynności?

Z formalnego punktu widzenia odśnieżanie to zespół czynności, które mają na celu nie tylko likwidację śniegu, ale i błota pośniegowego czy oblodzeń. Pracownik zaangażowany do odśnieżania musi zadbać również o posypanie piaskiem nawierzchni, by zlikwidować śliskość oraz o późniejsze zbieranie zalegającego piasku.

Odśnieżanie obejmuje zarówno chodniki oraz usuwanie nadmiaru śniegu zalegającego na dachach budynków, a wykonywane jest najczęściej za pomocą narzędzi ręcznych takich jak: szufle, łopaty, odkurzacze lodu, miotły. Pracownikom usuwającym śnieg należy również zapewnić odpowiednią odzież roboczą, a w przypadku prac na wysokości – zestaw do pracy na wysokości.

Co ważne, do odśnieżania może być zatrudniony jedynie taki pracownik, który:

 • posiada aktualne orzeczenie lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych (w przypadku pracy na wysokości – również odpowiednie pozwolenie);
 • posiada wymagane kwalifikacje lub potrzebne umiejętności, a także ma znajomość przepisów oraz zasad BHP przy odśnieżaniu;
 • zapoznany jest z oceną ryzyka zawodowego i instrukcją stanowiskową przy odśnieżaniu.

Odśnieżanie chodnika – zagrożenia i środki ochrony

W trakcie pracy przy odśnieżaniu chodników bardzo często dochodzi do wypadków, które polegają przede wszystkim na: poślizgnięciu się, potrąceniu przez poruszające pojazdy, uszkodzeniu stopy łopatą czy szuflą czy przeciążeniu lub wychłodzeniu organizmu.

Dlatego też, aby zminimalizować ryzyko tego typu zdarzeń, pracodawca powinien zabezpieczyć pracownika usuwającego śnieg w odzież wodoochronną oraz chroniącą przed zimnem. Mając na uwadze wymagania BHP dotyczące odśnieżania w zakresie ochrony indywidualnej, w naszej ofercie uwzględniliśmy:

 • bluzy,
 • kurtki,
 • spodnie oraz spodnie ogrodniczki,
 • kombinezony ocieplane,
 • rękawice robocze z warstwą nieprzemakalną,
 • trzewiki z ocieplanym wnętrzem i podeszwą antypoślizgową.

Odśnieżanie dachu – BHP. Jak zabezpieczyć pracownika?

Likwidacja śniegu i jego pozostałości z nawierzchni dachowych jest zaliczana do prac na wysokości (co najmniej 1 metr nad poziomem ziemi), czyli tych szczególnie niebezpiecznych. Ponadto prace związane z odśnieżaniem dachów odbywają się na otwartej przestrzeni, a więc w trudnych warunkach atmosferycznych (mróz, śnieg, wiatr).

Aby więc zapobiec takim wypadkom jak upadek z dachu wskutek zbliżenia się do jego krawędzi czy poślizgnięcie się na nierównej powierzchni, pracodawca powinien zapewnić podwójną ochronę.

 • Środki ochrony zbiorowej, w tym balustrady ochronne, ogrodzenia zabezpieczające pracownika przed nieoczekiwanym wypadkiem z wysokości.
 • Środki ochrony indywidualnej – poza wszystkimi elementami ochronnymi obowiązującymi przy odśnieżaniu nawierzchni na tym samym poziomie, osoba odpowiedzialna za organizację pracy jest zobowiązana do wydania sprzętu chroniącego pracownika przed upadkiem z wysokości. Chodzi tutaj o hełm ochronny, a także szelki bezpieczeństwa ze specjalną linką przymocowaną do stałych elementów konstrukcji amortyzatorem. Oferta AB Partners zawiera kilka wariantów zestawów do prac na wysokości, w zależności od indywidualnych potrzeb pracowników fizycznych.

Praca przy odśnieżaniu a BHP – podsumowanie

Należy pamiętać, że jedną z częstszych przyczyn wypadków podczas odśnieżania jest nieprawidłowa organizacja pracy oraz brak odpowiedniego zabezpieczenia pracownika zgodnie z zasadami BHP. Ten aspekt dotyczy zarówno wydania odzieży roboczej, jak i sprzętu wysokościowego (w przypadku odśnieżania dachów). Właściwy dobór środków ochrony indywidualnej to jednak nie wszystko. Zadaniem pracodawcy jest przekazanie pracownikom zasad posługiwania się przydzielonym sprzętem – dopiero takie działanie zminimalizuje występowanie wypadków przy pracy.

Podobne wpisy