Darmowa dostawa na wybrane produkty tylko do 19.10.2024!
+48 697 096 481
Filtry
Rozmiar
  • There are no filter terms yet
34 produktów

Ochrona oczu i twarzy – kiedy jest potrzebna?

Odpowiednia ochrona oczu i twarzy jest niezbędna na każdym stanowisku pracy, na którym pracownicy narażeni są na działanie substancji chemicznych, pyłów, opiłków oraz promieniowania optycznego. Dużym zagrożeniem dla oczu i twarzy są także stopione metale, gorące ciała stałe, jak również łuki elektryczne. Każdy ze szkodliwych czynników zewnętrznych narusza rogówkę oka, co może doprowadzić do poważnego uszkodzenia błony śluzowej oka oraz twarzy, a nawet do utraty wzroku.

Ochrona oczu i twarzy jest szczególnie ważna w przemyśle, w tym głównie w górnictwie, budownictwie oraz przemyśle chemicznym. Środki ochrony oczu i twarzy są także niezbędne w przemyśle spawalniczym i obróbce materiałów, gdzie do pracy wykorzystuje się różnego rodzaju spawarki, szlifierki, tokarki czy też wyrzynarki.

Rodzaje środków ochrony oczu i twarzy

Podstawowymi środkami ochrony oczu w miejscu pracy są okulary ochronne, okulary zintegrowane, gogle ochronne oraz okulary korekcyjne. Stosuje się je w tych miejscach, w których nasze oczy są narażone na rozbryzgi, odpryski oraz opiłki. Warto zauważyć, że okulary ochronne zabezpieczają wzrok również przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, a także przed czynnikami biologicznymi, które pojawiają się m.in. w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym.

Dzięki odpowiedniej ochronie twarzy jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko przedostania się do twarzy niebezpiecznych cieczy i substancji chemicznych. Środki te stanowią także dodatkowe zabezpieczenie przed promieniowaniem optycznym oraz opiłkami spawalniczymi, które mogą uszkodzić twarz. Wśród najczęściej stosowanych środków ochrony twarzy znajdziemy osłony twarzy oraz przyłbice spawalnicze.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru okularów ochronnych

Okulary ochronne warto dobierać w zależności od funkcji, jakie mają pełnić oraz miejsca ich użytkowania. Na rynku znajdziemy m.in. okulary z powłoką anti-fog, która chroni przed zaparowaniem szkieł, a także okulary z osłonkami chroniącymi przed odpryskami oraz pyłami.