Rękawice monterskie – sprawdź, na co zwracać uwagę przy zakupie
Wybór rękawic ochronnych tylko pozornie jest prosty. Wśród wielu pracodawców panuje przekonanie, że skoro rękawice są względnie tanie, łatwo je zgubić, a pracownicy i tak nie przywiązują należytej wagi do bezpieczeństwa, to można kupić przeciętnej jakości środki ochrony indywidualnej. Nic bardziej mylnego! Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu AB Partners. Sprzedajemy rękawice spełniające niezbędne normy oraz dopasowane do pracy w zróżnicowanym środowisku.
Dlaczego rozmiar rękawic roboczych ma znaczenie?
W praktyce rozróżnia się kilka rozmiarów rękawic – od 6 do 12. Najmniejszy wymiar dostosowany jest do drobnych, typowo kobiecych dłoni. Maksymalny rozmiar będzie odpowiedni raczej dla mężczyzn. Na rynku nie ma jednej, ujednoliconej tabeli rozmiarów, dlatego przed zakupem zawsze warto przymierzyć rękawice, biorąc pod uwagę także materiał, z jakiego zostały one wykonane. O ile delikatne tkaniny i tworzywa syntetyczne łatwo jest dopasować, o tyle rękawice wykonane z płótna lub skóry naturalnej są mało elastyczne.
Dopasowany kształt i rozmiar to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo podczas pracy. Trzeba pamiętać, że zbyt obszerna rękawica zmniejsza precyzję chwytu, co przy zadaniach manualnych może mieć ogromne znaczenie. Luźne fragmenty materiału łatwiej dostają się pomiędzy elementy pracujących maszyn, a to z kolei może szybko skończyć się wypadkiem przy pracy. Rękawica powinna się „dobrze nosić”. Oznacza to, że materiał nie uciska dłoni, opuszki palców są szczelnie otulone przez tworzywo, a na śródręczu i w okolicach nadgarstka nie tworzą się zagięcia.
Z czego wykonuje się rękawice ochronne?
Szkielet rękawic (zwany inaczej „skorupą”) przeznaczonych do prac lekkich najczęściej tworzy nylon lub poliester. W przemyśle ciężkim wykorzystuje się skórę bądź płótno żaglowe. Skóra dobrze sprawdza się również przy pracach precyzyjnych.
Do produkcji rękawic często używa się tworzyw sztucznych, które gwarantują dobre dopasowanie się do skóry i chronią przed działaniem chemikaliów i płynów. Do tej grupy zaliczymy produkty wykonane z lateksu, butylu, winylu lub nitrylu. Do wyspecjalizowanych zadań wykorzystuje się rękawice hybrydowe, łączące w sobie kilka różnych materiałów.
Przydatnym rozwiązaniem mogą okazać się rękawice antyprzecięciowe. Są one wykonane ze specjalnych, wzmocnionych tkanin, kevlaru albo włókna szklanego. Stosuje się je podczas pracy ze szkłem, blachą albo montażem sprzętu AGD. Jeżeli zależy nam na jak najlepszym dopasowaniu, warto zwrócić uwagę, czy skład rękawic uwzględnia rozciągliwe tworzywo, jak Spandex i Lycra. Dzięki nim materiał lepiej otacza dłoń, ale jednocześnie jej nie męczy i nadaje się do wielogodzinnego stosowania.
Wybierz rozwiązanie skrojone na miarę Twoich potrzeb
Wiele firm produkując tanie rękawice robocze decyduje się na ujednolicenie szablonu konstrukcji. Skutkiem tego jest brak możliwości rozróżnienia rękawicy lewej i prawej – obie będą mieć jednakowy kształt. Z jednej strony wpływa to na zmniejszenie kosztów, z drugiej jednak obniża dokładność wykonywanych prac i sprawia, że dłonie szybciej się męczą.
Rękawice sprzedawane przez AB Partners są dopasowane indywidualnie do dłoni lewej i prawej. Gwarantuje to wygodę użytkowania i większą efektywność pracy.
Warunki pracy
Środowisko, w jakim wykonywana jest praca, ma ogromne znaczenie dla wyboru typu rękawic. W środowisku suchym sprawdzą się modele z powłoką lateksową. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie do pracy w otoczeniu wilgotnym lub zaolejonym. Z kolei warstwa nitrylu nadaje się do pracy przy chemikaliach.
Kiedy istotna jest wysoka przyczepność, powinniśmy postawić na rękawice z warstwą pianki lateksowej lub nitrylowej. To stosunkowo nowe rozwiązania, jeśli chodzi o powleczenie rękawic ochronnych.
Dobrze dobrane rękawice monterskie sprawiają, że praca w nich jest przyjemniejsza i przebiega szybciej. Choć pojedyncze sztuki środków ochronnych wysokiej jakości mogą wydawać się drogie, w dłuższym przedziale czasu to oszczędność dla pracodawcy, który rzadziej uzupełnia zapasy sprzętu, a jego pracownicy są zabezpieczeni przed poważnymi urazami dłoni.