Darmowa dostawa na wybrane produkty tylko do 19.10.2024!
+48 697 096 481
37 produktów

Ochrona głowy w pracy – dlaczego jest tak ważna?

Jednym z głównych zadań odzieży BHP jest skuteczne zabezpieczenie przed urazami. Ochrona głowy jest szczególnie ważna podczas pracy w trudnych warunkach, jak np. w górnictwie, hutnictwie, budownictwie lub w pracy magazynowej. W związku z tym zalecane jest, by podczas pracy stosować kaski oraz hełmy ochronne, które uważane są za podstawowy środek BHP.

W zależności od zajmowanego stanowiska i warunków pracy, należy odpowiednio dobierać konstrukcję oraz przeznaczenie środków ochrony głowy. Hełmy, kaski oraz czapki mają chronić zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi (głównie uderzeniami i zranieniem), a także przed porażeniem prądem lub odpryskami podczas spawania.

Normy BHP dla kasków ochronnych i hełmów

Wszystkie hełmy ochronne dostępne w naszym sklepie są zgodne z najnowszymi zaleceniami przepisów BHP. Stosowanie ich gwarantuje pracownikom ochronę przed urazem i przebiciem, a także skuteczną amortyzację podczas upadku lub uderzenia. Coraz częściej hełmy ochronne wzbogacane są także o dodatkowe akcesoria, takie jak np. nauszniki lub osłonę twarzy, która sprawdza się m.in. podczas spawania.

W przypadku hełmów ochronnych oraz hełmów do pracy na wysokości stosowane są dwie główne normy bezpieczeństwa, czyli EN 397, która określa przemysłowe hełmy ochronne oraz EN 812, która odnosi się do przemysłowych hełmów lekkich. Warto zauważyć, że hełmy lekkie (np. czapki ze wzmocnieniem) nie chronią głowy przed skutkami uderzenia, a jedynie przed samym uderzeniem głową w przedmioty twarde.

Jak wybrać odpowiednią ochronę głowy BHP?

Ofertę naszych artykułów BHP do ochrony głowy przygotowaliśmy tak, by każdy mógł znaleźć produkt najlepiej dopasowany do swoich potrzeb. W przypadku pracy na dużych wysokościach warto sięgać po hełmy do pracy na wysokości, natomiast w pracy z substancjami chemicznymi doskonale sprawdzają się czepki jednorazowe. Pracownikom, którzy często schylają się w trakcie pracy, polecamy kaski ochronne z praktycznym paskiem podbródkowym, który utrzyma go na głowie.