Praca w magazynie – jak zabezpieczyć pracownika zgodnie z zasadami BHP?
Zadbanie o odpowiednie wyposażenie pracownika magazynowego to priorytet każdego przedsiębiorstwa logistycznego. Na terenie magazynu największym zagrożeniem są zwłaszcza przemieszczające się wózki widłowe i spadające przedmioty. Aby więc pracownik był należycie chroniony, pracodawca powinien zapewnić przystosowaną do warunków pracy odzież, kask czy inne akcesoria ochronne. Dlaczego są one tak ważne i na co zwrócić szczególną uwagę w kontekście zabezpieczenia pracownika magazynowego?
Praca w magazynie – na czym polega?
Praca w magazynie polega na organizowaniu przestrzeni hali – pracownik może być odpowiedzialny za rozładunek towaru czy obsługę sprzętu magazynowego, a zwłaszcza wózków widłowych. Innym obowiązkiem dotyczącym tego typu stanowisk jest kontrola jakości składowanych produktów i sporządzenie odpowiedniej dokumentacji. Oprócz podstawowych obowiązków pracownik powinien także pamiętać o zachowaniu należytego stanu maszyn i narzędzi, z których korzysta w trakcie wykonywania swojej pracy.
Zagrożenia w magazynie
Pracownicy magazynu na co dzień mają styczność z paczkami i przedmiotami, niejednokrotnie sporych gabarytów, które muszą przetransportować do konkretnego miejsca, nie uszkadzając przy tym towaru. Taki wysiłek fizyczny angażuje do pracy różne grupy mięśni, co już stanowi pewien stopień zagrożenia dla ich zdrowia. Do tego dochodzą prace na wysokości, które również mogą być przyczyną wypadków oraz poruszanie się po nierównomiernym podłożu.
Najczęściej wymienianym zagrożeniami dotyczącymi pracy w magazynie, są:
- urazy i stłuczenia wynikające z poślizgnięć czy potknięć na nierównej powierzchni,
- urazy spowodowane upadkami z wysokości (np. platformy, podesty),
- potrącenia przez poruszające się wózki widłowe,
- uderzenia spowodowane spadającymi przedmiotami,
- wysoki poziom hałasu, który może powodować uszczerbek narządu słuchu,
- urazy spowodowane kontaktem z toksycznymi, łatwopalnymi czy wybuchowymi materiałami, które są przechowywane na magazynie,
- urazy kończyn górnych lub dolnych spowodowane przenoszeniem ciężkich przedmiotów.
Jak zabezpieczyć pracownika magazynowego?
Prace na magazynie wymagają w miarę lekkiego zabezpieczenia ciała, jednak jak najbardziej funkcjonalnego. Pracodawca powinien zadbać o takie elementy ochrony jak:
Odzież robocza – minimalizująca ryzyko przedostania się kurzu i innych zanieczyszczeń, z którymi pracownik magazynowy ma kontakt. W przypadku prac fizycznych odzież roboczą reprezentują bluzy, spodnie ogrodniczki lub kombinezony robocze, które wchodzą w skład naszej oferty. Co ważne, nie krępuje ona ruchów pracownika i jest przystosowana do niekorzystnych temperatur przestrzeni magazynowej. Ponadto charakteryzuje ją ergonomia, nowoczesny design i wysokiej jakości materiały.
Buty – przeważnie trzewiki sięgające do kostki, które zabezpieczają ją przed zwichnięciem czy innym, poważniejszym urazem. Wiązane trzewiki, które uwzględniliśmy w naszej ofercie, posiadają podnosek kompozytowy i wkładkę antyprzebiciową, a także podeszwę antypoślizgową. Powoduje to, że bezpieczeństwo pracownika dotyczące podłoża wykonywanej pracy jest jak najbardziej zachowane, a on sam czuje komfort podczas przemieszczania się pomiędzy regałami magazynowymi czy pracy np. na drabinie.
Kask – konieczny jest w przypadku, gdy towary magazynowe umieszczone są na sporych wysokościach, a pracownik musi dokonać ich selekcji bądź załadować na specjalne platformy dźwigowe. Ważne, by hełm ochronny był lekki oraz nie powodował dyskomfortu wykonywanej pracy – taką też propozycję, dostępną w różnych wariantach kolorystycznych, uwzględniliśmy w naszym asortymencie.
Rękawice – zapobiegają zwłaszcza wyślizgiwaniu się paczek z dłoni oraz ułatwiają proces przenoszenia różnego rodzaju załadunków – taką ochroną zapewnia pokrycie rękawic w postaci specjalnego nakropienia. Materiał rękawic jest bardzo elastyczny, dzięki czemu nie utrudnia poruszania palcami i nie powoduje ich nadmiernego pocenia się.
Aby przeciwdziałać niepożądanym wypadkom w przestrzeni magazynowej, pracodawca powinien zadbać o organizację stanowisk pracowniczych oraz wszystkich pomieszczeń na terenie magazynu zgodnie z zasadami BHP. Do obowiązków osób kierujących pracą, należy również przydział pracownikom specjalnego wyposażenia technicznego obejmującego dobór elementów ochronnych, które uwzględniliśmy w naszej ofercie. Kroki podjęte w tym celu przez pracodawcę, mają zminimalizować ewentualne wypadki w trakcie pracy magazynowej, zwiększając tym samym komfort samego pracownika.