Ubrania a ekologia – dlaczego warto zainwestować w przyjazną środowisku odzież dla pracowników?
Ekologia a ubrania – czy kupując odzież roboczą lub ubrania dla pracowników powinniśmy kierować się także dbałością o nasze środowisko? Odpowiedź brzmi tak – dzięki temu nie tylko sprawiamy, że świat wokół nas staje się lepszy, ale także zyskujemy produkty lepszej jakości. Ekologiczne ubrania to nie tylko te wytworzone z niestandardowych materiałów, takich jak odpady recyklingowe, ale też po prostu odzież produkowana z zachowaniem podstawowych wymogów społecznych, ekonomicznych i ekologicznych.
Jak dowiedzieć się, czy dana odzież jest ekologiczna?
Temat odzieży wytwarzanej w warunkach przyjaznych środowisku jest w ostatnich latach coraz popularniejszy. Dla osób zainteresowanych kupnem produktów ekologicznych, wyznacznikiem jakości mogą być informacje zawarte na metkach ubrań. Znajdują się na nich m.in. certyfikaty dotyczące dwóch kategorii: procesu tworzenia ubrań oraz materiałów, z których zostały one wyprodukowane. Aby ubranie mogło zostać uznane za ekologiczne, musi spełnić szereg warunków, za które otrzymuje dany certyfikat. Najpopularniejszymi certyfikatami są:
- EU ECOLABEL – przyznawany przez Komisję Europejską m.in. za zastosowanie nietoksycznych surowców czy wykonanie procesu produkcji nie łamiąc zasad dotyczących ekologii;
- GOTS (Global Organic Textile Standard) – odznaczenie wyróżniające nie tylko proces produkcji, ale także warunki pracownicze, jakie stwarza firma. Aby uzyskać ten certyfikat, przedsiębiorstwo musi wykazać się dbałością o pracowników i poszanowaniem zasad BHP;
- OCS (Organic Content Standard) – dotyczy surowców, z których odzież została wyprodukowana. Przynajmniej 95% certyfikowanych i organicznych surowców musi zostać użyte w procesie produkcyjnym, aby na metce ubrania mogło pojawić się oznaczenie OCS.
Materiały przyjazne środowisku – to również ma znaczenie!
Nie tak dawno jedna z marek odzieżowych zasłynęła kolekcją ubrań, które zostały wykonane z materiałów recyklingowych. W internecie bez trudności można znaleźć także T-shirty wykonane z… odpadów po plastikowych butelkach. Tego typu akcje mają zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska, ale oczywiście nie zachęcamy za wszelką cenę do noszenia tego typu ubrań. Zwykle są one znacznie droższe niż standardowa odzież ze względu na zainteresowanie, jakim się cieszą.
Ekologiczna odzież to nie tylko koszulki z materiałów recyklingowych. Do grona materiałów przyjaznych środowisku zaliczamy m.in. bawełnę organiczną, która jest wykorzystywana jako materiał zamienny dla bawełny tradycyjnej. Bawełna organiczna pochodzi z niemodyfikowanych genetycznie nasion oraz upraw, na których nie stosuje się środków chemicznych. Innym przykładem jest popularny len – biodegradowalny materiał, do którego uprawy wykorzystuje się mniej pestycydów i wody niż w przypadku sztucznych odpowiedników. Inną zaletą lnu jest także jego ponadprzeciętna wytrzymałość, co w przypadku ubrań jest kluczową cechą.
Korzyści z użytkowania ubrań przyjaznych środowisku
Pośrednio odpowiedzi na to pytanie udzieliliśmy już pod koniec poprzedniego akapitu. Cechą wyróżniającą odzież ekologiczną jest nie tylko jej przyjazność dla środowiska, ale również jakość wykonania. Podczas całego procesu wytwarzania tego typu odzieży, począwszy od uprawy roślin z których jest wykonywana, szczególną uwagę zwraca się na właściwości tworzonego materiału. Jako jedną z ważniejszych cech należy wymienić antyalergiczność – istotna szczególnie dla osób borykających się z problemami skórnymi. Odzież z materiałów przyjaznych środowisku jest ponadto trwalsza, ma wyższą przepuszczalność powietrza i mniej się w niej pocimy. Noszenie jej jest więc nie tylko korzyścią dla środowiska, ale także dla nas.
Czy warto kupować odzież ekologiczną? Warto!
Kupując ubrania dla siebie czy też swoich pracowników, starajmy się wybierać produkty najlepszej jakości. Cena, choć ważna, nie musi być jedynym wyznacznikiem – czasem lepiej zaopatrzyć się w trwały T-shirt z bawełny organicznej niż w jego sztuczny odpowiednik, który po kilku praniach straci swoje właściwości, a w dodatku nie jest wykonany z materiałów przyjaznych naszemu środowisku.