Prace budowlane – jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom na placach budowy?
Praca fizyczna w branży budowlanej wiąże się z obsługą ciężkiego sprzętu oraz wykonywaniem obowiązków na dużych wysokościach, w zmiennych warunkach atmosferycznych. Zagrożenia z tego wynikające powodują, że kierownicy budowy są zobligowani do przeszkolenia i zabezpieczenia pracowników zgodnie z zasadami BHP. Jak przygotować stanowisko pracy i jakich przepisów należy przestrzegać, by zapewnić maksymalną ochronę indywidualną osobom pracującym na placach budowy?
Praca na budowie – dlaczego jest tak niebezpieczna?
Praca w budownictwie jest niebezpieczna ze względu na warunki pracy (jednoczesna praca kilku zespołów, wystające elementy konstrukcji, ciężkie sprzęty i ostre narzędzia), co niejednokrotnie naraża pracownika na urazy zdrowotne. W związku z tym na placach budowy zasady BHP muszą być bezwzględnie przestrzegane. Konsekwencją nierespektowania przepisów bezpieczeństwa na placach robót budowlanych są wypadki przy pracy, które mogą mieć następujący charakter:
- potknięcie się;
- upadek na tym samym poziomie;
- upadek spowodowany przez spadający z góry przedmiot;
- niewłaściwe użycie narzędzi czy sprzętu;
- upadek z wysokości;
- wciągnięcie do dołu;
- zasypanie.
Pracownicy ulegający powyższym wypadkom najczęściej wykonują obowiązki związane z przenoszeniem materiałów budowlanych, remontami czy rozbiórką istniejących już obiektów budowlanych, w tym:
- montażem i demontażem konstrukcji ścian;
- murowaniem i wyburzaniem ścian;
- zbrojeniem i wylewaniem ław fundamentowych, stropów, ścian;
- tynkowaniem;
- izolacją termiczną ścian zewnętrznych;
- robotami malarskimi;
- pokryciem dachowym i obróbką blacharską.
Stworzenie bezpiecznych warunków pracy na placu budowy
Odpowiednia organizacja miejsca pracy zgodnie z zasadami BHP jest istotna zarówno dla pracowników, jak i osób postronnych, które mogą znaleźć się w pobliżu placu budowy.
Teren prac powinien być przede wszystkim ogrodzony i oznakowany za pomocą tablic ostrzegawczych, ale także wyposażony w balustrady ochronne na krawędziach stropów i specjalne osiatkowanie niebezpiecznych uskoków poziomów podłoża. Na otwartych placach budowy warto zamontować specjalne daszki ochronne bądź wydzielić strefy zagrożenia, gdy teren budowy znajduje się w niewielkiej odległości od innych budynków.
Co więcej, w połowie wysokości balustrady osoba odpowiedzialna za organizację pracy powinna zadbać o umieszczenie specjalnej poprzeczki lub wypełnienia, które zmniejszy ryzyko wypadnięcia. Ponadto koordynator nadzorujący pracą wyznaczony przez pracodawcę, musi ustalić z ekipą budowlaną zasady współdziałania w przypadku ewentualnych zagrożeń, ale także poinformować pracowników o działaniach im zapobiegających np. wzajemnej asekuracji.
Sposoby ochrony indywidualnej pracownika budowlanego
Oprócz prawidłowego zabezpieczenia placów budowy, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia odpowiedniego stroju roboczego, składającego się z elementów, które zminimalizują ryzyko wypadku.
Osoba zatrudniona na budowie powinna więc być ubrana w długie spodnie, ochronną kamizelkę odblaskową oraz buty z wkładką i antypoślizgową podeszwą. Poza tym pracownik budowlany powinien być zaopatrzony w okulary ochronne, rękawice robocze, a w przypadku narażenia na wzmożony hałas – słuchawki wygłuszające lub zatyczki do uszu. Obowiązkowy jest również hełm ochronny – pozwoli on nie tylko zidentyfikować pracownika, ale i zabezpieczy jego głowę przed spadającymi przedmiotami.
Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jeden, szczególnie istotny element uposażenia pracownika budowlanego – zestaw do pracy na wysokości. Robotnicy budowlani pracują w niebezpiecznych warunkach – na konstrukcjach stalowych, rusztowaniach czy dachach. Aby zminimalizować ryzyko upadku pracowników na placach budowy – zestaw z oferty AB Partners zawiera uprząż oraz amortyzator z dwiema linkami, co zapewni równomierne rozłożenie sił podczas upadku i zmniejszy ryzyko uszkodzenia ciała pracownika.
Mając na uwadze dobro pracowników budowlanych i konieczność zapewnienia przez pracodawcę odpowiedniego stroju roboczego – oferta AB Partners uwzględnia wszystkie wyżej wymienione elementy składające się na profesjonalną odzież roboczą oraz inne środki ochrony indywidualnej. Zapraszamy do zapoznania się z poszczególnymi kategoriami produktów zgodnymi z obowiązującymi zasadami BHP.
Jak zapewnić bezpieczeństwo na placu budowy? Lista:
- ogrodzony, oznakowany i zabezpieczony teren budowy;
- specjalne daszki ochronne bądź wydzielone strefy zagrożenia;
- przeszkolenie pracownika na danym stanowisku budowy;
- nadzór prac budowlanych przez koordynatora;
- ochrona zbiorowa, np. wzajemna asekuracja;
- odpowiedni strój roboczy, w tym takie elementy jak: kask, rękawice robocze, okulary ochronne czy słuchawki wygłuszające;
- w przypadku prac budowlanych na wysokości – specjalny zestaw do prac na wysokości z amortyzatorem i uprzężą.