Audyt BHP – czym jest i kiedy warto go wdrożyć?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zadaniem pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także okresowa kontrola przestrzegania przepisów BHP. Dotyczy to nie tylko organizacji poszczególnych procesów pracy, ale również sprawdzenia poprawności działania maszyn i urządzeń. Wszelkie nieprawidłowości powinny być odnotowane i usunięte. Pomocny w tym celu może okazać się audyt BHP w firmie. Czym jest i kiedy warto go wdrożyć?
Czym dokładnie jest audyt BHP?
Audyt w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy polega na porównaniu dwóch stanów faktycznych – tego, który występuje w danym przedsiębiorstwie z modelowym, określonym przez stosowne przepisy, regulujące tę część prawa pracy. Celem okresowego nadzoru jest znalezienie wszelkich odstępstw od norm prawnych i usunięcie ich. Nie ma znaczenia, czy deficyty w zakresie BHP są wywołane celowo, czy też zostały spowodowane przez brak należytej staranności po stronie pracodawcy lub pracowników.
Audyt pozwala także na sprawdzenie skuteczności wprowadzonych rozwiązań i ewentualną ich modyfikację. Bardzo ważne jest, aby zespół audytorów pochodził spoza danej firmy. Dzięki temu zachowana zostaje obiektywna postawa i bezstronność.
Na czym polega audyt BHP?
W praktyce realizuje się go na wiele sposobów, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Najczęściej są to spotkania pracowników firmy certyfikującej zarówno z pracodawcą, jak i pracownikami. Bardzo ważna jest również kontrola dokumentacji w firmie, zapoznanie się z organizacją poszczególnych miejsc pracy i regułami stosowania odzieży oraz obuwia ochronnego. Oceniany jest stan pomieszczeń, urządzeń oraz instalacji.
Eksperci z zakresu BHP sugerują możliwe zmiany, które mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków zawodowych, zachorowań wśród pracowników i pozwolą uniknąć kar nakładanych przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) w toku kontroli. Audyt BHP zawsze kończy się sporządzeniem raportu zawierającego zalecenia i możliwe rozwiązania. Dzięki temu pracodawca wie, jakie zmiany może wprowadzić w swojej firmie, aby poprawić jej efektywność i bezpieczeństwo. Sprawozdanie sporządzane jest w możliwie krótkim terminie tak, aby pracodawca miał czas wdrożyć stosowne rozwiązania.
Kiedy wdrożyć audyt BHP i jakie daje on korzyści?
Audyt BHP powinien zostać wdrożony za każdym razem, kiedy pojawiają się wątpliwości co do przestrzegania w firmie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Zlecenie weryfikacji procesów w firmie jest bardzo ważne również wtedy, gdy firma decyduje się na outsourcing z zakresu BHP. Dzięki temu pracownicy zewnętrznej firmy wiedzą, jaki jest stan zastany przedsiębiorstwa i dysponują punktem odniesienia dla zachodzących w nim zmian.
Każda kontrola realizowana przez PIP realizowana jest w trybie administracyjnym, a zatem musi być poprzedzona zawiadomieniem wyznaczającym przynajmniej 7-dniowy termin. Audyt BHP to dobre rozwiązanie dla pracodawcy, który chce mieć pewność, że czynności zostaną przeprowadzone szybko, sprawnie i podczas kontroli nie wyjdą na jaw nieprawidłowości.
Regularny nadzór stanowi także inwestycję w bezpieczeństwo pracowników. Szczególnie w zakładach produkcyjnych, gdzie równolegle jest realizowanych wiele procesów, bardzo łatwo o przeoczenie detali, nawet jeżeli wśród załogi została utworzona służba BHP.
Audyt BHP – bezpieczeństwo i oszczędność
W szerszym kontekście, audyty BHP przekładają się na oszczędności w budżecie przedsiębiorstwa. Dzięki nim możliwe jest planowanie struktury wydatków, czy choćby zrobienie odpowiednich zapasów odzieży ochronnej, maseczek przeciwpyłowych i innego sprzętu zapewniającego ochronę.
Kontrola przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie ma wiele zalet. Nie tylko pozwala zadbać o zdrowie i życie pracowników, ale także wpływa na realizację polityki firmy, kształtując jej wizerunek jako odpowiedzialnego partnera i kontrahenta.
Utrzymywanie wysokich standardów w zakresie BHP wpływa na komfort oraz ochronę pracowników i efektywność procesów w firmie. Pozwala też uniknąć postępowań kontrolnych i administracyjnych realizowanych przez organy państwowe. Aby jednak mieć stuprocentową pewność co do tego, że audyt został przeprowadzony rzetelnie, warto zdecydować się na skorzystania z usług zewnętrznych specjalistów.