Kategorie
Wiedza

Okulary ochronne – chroń oczy pracownika! Jaki model okularów wybrać?

Okulary ochronne to najprostszy, a zarazem skuteczny i niedrogi sposób chroniący oczy pracowników fizycznych, wykonujących swoje zawodowe obowiązki w różnych (niejednokrotnie trudnych) warunkach. Zabezpieczają one przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń, przedostaniem się opiłków, a także przed promieniowaniem słonecznym. Modele okularów ochronnych w naszej ofercie należycie spełniają te funkcje i minimalizują ryzyko zagrożenia. Do jakich prac są one przeznaczone i jak wybrać model najlepiej przystosowany do danego stanowiska?

Okulary ochronne – przed czym chronią oczy pracownika?

Ochrona oczu to ogólne zagadnienie i tak naprawdę niewiele mówi. Chcąc zapewnić pracownikowi kompletne i funkcjonalne zabezpieczenie wzroku, trzeba mieć świadomość, do jakich czynników zagrażających się ono odnosi.

Podstawowym zadaniem okularów jest więc ochrona oczu i twarzy przed:

  • czynnikami chemicznymi i biologicznymi,
  • czynnikami termicznymi,
  • czynnikami mechanicznymi,
  • szkodliwym promieniowaniem świetlnym (zarówno w paśmie widzialnym jak i niewidzialnym).

Okulary ochronne BHP – jakie branże powinny zadbać o ten środek ochrony oczu?

Okulary ochronne powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie pracownik jest narażony na wniknięcie szkodliwych cząstek, czyli podczas szlifowania, cięcia, obróbki materiałów, a więc powinny być one bezwzględnie wykorzystane w następujących branżach:

  • budownictwie i nadzorze budowlanym – remonty i place budowy są miejscami, gdzie trudno uniknąć wszechobecnych pyłów czy oparów, a te zlokalizowane na otwartej przestrzeni dodatkowo narażają pracowników na promieniowanie słoneczne, przed którym skutecznie chronią okulary z odpowiednim filtrem UV.
  • spawalnictwie– obsługa szlifierek, tokarek czy wyrzynarek wymaga wysokiego poziomu zabezpieczenia narządu wzroku i zgodnie z zasadami BHP zapewnią to okulary ochronne, które zminimalizują wniknięcie opiłków czy iskier wydobywających się podczas obróbki materiału.
  • pracy z chemikaliami – zarówno w branży farmakologicznej, jak i w laboratoriach fizycznych czy chemicznych okulary ochronne muszą zabezpieczać oczy pracowników przed ekspozycją na drażniące opary i mimowolne otarcia oczu czy twarzy ręką, a także przed ewentualnym wyciekiem substancji chemicznych.

Gdzie jeszcze okulary będą niezbędnym środkiem ochrony? W odlewniach, warsztatach samochodowych, na liniach produkcyjnych czy w pracowniach tapicera, szlifierza lub tokarza.

Okulary ochronne – jaki model wybrać, aby zapewnić pracownikowi maksymalną ochronę?

Wybierając odpowiedni model okularów ochronnych, należy zwrócić uwagę zwłaszcza na nich budowę. Nasz model okularów ochronnych Classic posiada górne zabudowanie i częściowo nachodzi na obszar twarzy, przez co nie będzie zsuwać się z nosa pracownika.

Szkła są wykonane z poliwęglanu i są bezbarwne, co oznacza, że nie będą wpływały na jakość pracy, tym samym nie zakłócając widoczności i perspektywy. Budowa okularów szczelnie zabezpiecza oczy i twarz z każdej możliwej strony, co zapewnia komfort nie tylko fizyczny, co psychiczny pracownika – wykonuje on swoje obowiązki zawodowe, mając świadomość, że pracodawca zadbał o jego zdrowie i zminimalizował ryzyko negatywnych konsekwencji. Co ważne, tego typu model nada się do większości prac fizycznych i nie będzie uciążliwy przy długotrwałym użytkowaniu.

Innym przykładem, równie funkcjonalnym, a do tego reprezentującym nowoczesny, sportowy design, są okulary Ardon. Nieparujące i nieprzepuszczające szkodliwych substancji, trwałe, wytrzymałe, łatwe do utrzymania w czystości, odporne na zarysowania i dostępne w kilku wariantach: bezbarwnym, dymnym i żółtym. Charakteryzują się nieco węższą obudową, więc sprawdzą się u pracowników, którzy potrzebują skutecznej ochrony oczu, ale jednocześnie preferujących więcej wolnej przestrzeni na twarzy. Podobnie jak model poprzedni, okulary Ardon dobrze przylegają do twarzy, nie uciskając skóry pracownika.

Okulary ochronne z oferty AB Partners to środek zabezpieczający wzrok kompleksowo – jest zgodny z obowiązującymi zasadami BHP, łączy funkcjonalność i bezpieczeństwo z nowoczesnym designem. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty, gdzie każdy Twój wybór będzie tym właściwym i przyczyni się do maksymalnej ochrony zdrowia pracownika fizycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *