Kategorie
Wiedza

Praca na wysokości – jakie artykuły BHP są wymagane

Wypadki związane z pracą na wysokości stanowią największą część wszystkich wypadków przy pracy. W 2019 roku było to aż 31% wszystkich zdarzeń. Prawidłowa organizacja prac na wysokościach, a także zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom – to klucz do ich uniknięcia oraz jeden z obowiązków pracodawcy. Jakie artykuły BHP są niezbędne przy pracy na wysokości? O czym należy pamiętać?

Czym jest praca na wysokości i kto może się jej podjąć?

Praca na wysokości to praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1 m nad poziomem ziemi lub podłogi. Będzie to więc praca na:

 • rusztowaniach i ruchomych podestach roboczych,
 • klamrach,
 • stropach,
 • kominach,
 • słupach,
 • wieżach wiertniczych i masztach,
 • drabinach,
 • konstrukcjach budowlanych,
 • innych podwyższeniach.

Czy każdy może podjąć się pracy na wysokości? Do wykonywania tego zawodu mogą być dopuszczone jedynie pełnoletnie osoby, które są świadome ryzyka zawodowego, posiadają aktualne orzeczenie lekarskie, odbyły odpowiednie szkolenie BHP i instruktaż stanowiskowy, a także które mają zagwarantowane środki ochrony indywidualnej oraz potrafią się nimi posługiwać.

Kluczowe znaczenie w tej kwestii ma orzeczenie lekarskie, które mówi o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości. Skierowanie na badania wysokościowe musi zawierać informację o tym, czy praca ma być wykonywana na powierzchni znajdującej się wyżej niż 3 m nad ziemią, czy niżej.

Artykuły BHP wymagane podczas pracy na wysokości

Pracodawca, który zatrudnia osoby wykonujące pracę na wysokości, jest zobowiązany do zapewnienia im właściwych środków chroniących przed upadkiem. Jeśli jest taka możliwość, praca powinna zostać zorganizowana w taki sposób, by pracownicy wykonywali swoje obowiązki poza strefą zagrożoną upadkiem.
Jeśli takiej możliwości nie ma, należy zadbać o odpowiedni sprzęt, czyli:

 • przenośnego punktu kotwiczącego – mocuje się w nim system łącząco-amortyzujący, punkt ten musi być odpowiednio wytrzymały, bowiem zapewnia asekurację;
 • szelek bezpieczeństwa (uprzęża) – składają się z taśm i klamer regulacyjnych, muszą być wykonane zgodnie z normą PN-EN-361;
 • podsystemów łącząco-amortyzujących – to m.in. zatrzaśniki, amortyzatory, linki bezpieczeństwa, urządzenia samohamowne oraz liny z urządzeniami samozaciskowymi.

Dodatkowo teren powinien zostać odpowiednio oznakowany i zabezpieczony. Nie może również zabraknąć odpowiedniego ubrania, w tym hełmu ochronnego.

Wybór odpowiednich artykułów BHP może się nieco różnić w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. W naszej ofercie znajdziesz zestaw do prac na konstrukcjach stalowych, zestaw do prac na dachach czy zestaw przeznaczony do prac bez ryzyka upadku.

Przykładowo, w skład zestawu do prac na konstrukcjach stalowych wchodzi uprząż oraz amortyzator upadku z dwiema linami, które są zakończone hakami stalowymi. Uprząż chroni pracownika przed licznymi urazami i zapewnia równomierne rozłożenie sił podczas hamowania spadania, przenosząc je na najmocniejszą część ciała – miednicę. Z kolei amortyzator połączony z liniami maksymalnie ogranicza siłę upadku do bezpiecznej wartości. Tak zabezpieczony pracownik może rozpocząć pracę na wysokości ze świadomością, że jest w pełni chroniony, a ryzyko trwałego uszczerbku na zdrowiu podczas spadania jest znacznie zminimalizowane.

Praca na wysokości – o czym jeszcze musi pamiętać pracodawca?

Odpowiedni sprzęt to nie wszystko, co pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom. Podstawą jest przeszkolenie w zakresie organizacji prac oraz korzystania ze sprzętu do prac na wysokości. Nie może również zabraknąć nadzoru – należy wyznaczyć osobę, która będzie monitorować przebieg prac, a także sprawdzać, czy sprzęt został odpowiednio połączony i rozłączony. Jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, taka osoba najszybciej zareaguje.

Wyżej wspomniano również o zabezpieczeniu terenu prac. Ma to ogromne znaczenie, bowiem zapewni ochronę tym pracownikom, którzy wykonują swoje obowiązki na dole. Ostatnią kwestią, o której nie należy zapominać – jest przeprowadzenie kontroli artykułów BHP w autoryzowanym serwisie (przynajmniej raz w roku). Dzięki temu wszelkie usterki i wady zostaną szybciej zauważone i naprawione.

Praca na wysokości jest szczególnie niebezpieczna. Zakup odpowiedniego sprzętu BHP ma więc ogromne znaczenie w kwestii zdrowia, a nawet i życia pracowników. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą – proponujemy wysokiej jakości sprzęt BHP, który pozwoli zminimalizować ryzyko upadku podczas wykonywania obowiązków przez pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *