Kategorie
Wiedza

Obuwie robocze a rodzaj wykonywanej pracy

Pracodawca, zapewniając pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, jest zobowiązany do udostępnienia im odpowiedniej odzieży roboczej lub ochronnej. Na wielu stanowiskach jednym z najważniejszych elementów wyposażenia BHP będą buty robocze – zapewniające ochronę stopy i palców przed zagrożeniami, które mogą pojawić się w czasie wykonywania czynności zawodowych oraz przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Będą to przede wszystkim urazy mechaniczne, niska lub wysoka temperatura, niebezpieczne, żrące substancje chemiczne, woda czy śnieg. Wybierając obuwie robocze należy uwzględnić występujące w zakładzie i na konkretnym stanowisku czynniki niebezpieczne, uciążliwe oraz szkodliwe i dobrać je w taki sposób, aby zapewnić pracownikom maksymalne bezpieczeństwo, ale też i komfort pracy.

Ochrona ochronie nierówna, czyli rodzaje butów roboczych

Producenci butów roboczych oferują szeroki, zróżnicowany asortyment, dlatego decyzję warto podjąć na podstawie wnikliwej analizy dostępnych modeli, ich parametrów oraz spełnianych norm. Ze względu na zakres zapewnianej ochrony, buty robocze dzieli się na trzy główne kategorie:

 • Buty bezpieczneS, czyli takie, które gwarantują największą ochronę przed urazami mechanicznymi, m.in. dzięki podnoskom wypełnionym blachą, zapewniającym ochronę przed uderzeniem o energii 200 J.
 • Buty ochronneP, z podnoskami o wytrzymałości sił nacisku równej 100 J.
 • Buty zawodoweO, bez podnosków, dopuszczone w zakładach, gdzie nie jest wymagana ochrona przed zmiażdżeniem stopy.

Ogólne zasady doboru  obuwia roboczego

Wybierając obuwie robocze, należy zwrócić uwagę na czynniki ryzyka występujące w miejscu pracy, gdyż tylko to gwarantuje, że będą one należycie spełniały swoją funkcję. Wśród tych czynników najważniejsze będą:

 • prawdopodobieństwo uszkodzenia stopy przez spadające lub staczające się przedmioty,
 • ryzyko przebicia lub przecięcia stopy,
 • mokre, a przez to śliskie czy nierówne podłoże,
  skrajne temperatury,
 • ryzyko porażenia prądem elektrycznym,
 • występowanie substancji chemicznych czy olejów w miejscu pracy,
 • narażenie na wstrząsy i wibracje podłoża.

Dobór odpowiedniego obuwia ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo pracowników i ich komfort pracy. Wybierając ten element odzieży roboczej, warto więc podjąć świadomą, przemyślaną decyzję. Inne będą potrzeby pracownika magazynu, inne piekarza, a jeszcze inne pracownika budowy, fabryki czy elektryka.

Magazyn, warsztat, plac budowy, piekarnia – na co zwracać uwagę przy doborze obuwia roboczego?

1. Place budowy i warsztaty

W warunkach budowlanych, ale też np. w warsztacie samochodowym, istotna będzie przede wszystkim ochrona przed urazami mechanicznymi, występującymi na przykład wskutek:

 • stąpnięcia/nadepnięcia na ostry obiekt czy krawędź,
 • upadku na stopę ciężkiego przedmiotu,
 • zbyt niskiej temperatury w okresie zimowym,
 • upadku na nierównym podłożu.

Najważniejszymi elementami obuwia będą więc podnosek wypełniony blachą i solidna, antyprzebiciowa, mocna podeszwa.

2. Magazyny i elektrycy

Dla pracowników magazynów, którzy codziennie wykonują tysiące kroków, najistotniejsza będzie wygoda i zabezpieczenie palców przed urazami. Najlepszym rozwiązaniem w ich przypadku będą buty lekkie, gwarantujące ochronę stawów, z podnoskiem kompozytowym i antypoślizgową podeszwą, która zapewni ochronę przed przypadkowym poślizgnięciem się i upadkiem.

Operatorzy wózków widłowych, pracujący częściowo w pomieszczeniach, częściowo na zewnątrz, potrzebują zabezpieczenia zarówno przed urazami mechanicznymi, jak i warunkami termicznymi, zaś dla elektryków należy wybrać obuwie o dodatkowych właściwościach elektroizolacyjnych.

3. Praca z żywnością

W piekarni czy kuchni mniejsze znaczenie ma ochrona stopy przed urazami mechanicznymi, istotny jest natomiast komfort pracy, lekkość butów, podeszwa antypoślizgowa i olejoodporna oraz odpowiednie właściwości wentylacyjne obuwia.

Zadbaj o zdrowie pracowników – wybierz właściwe obuwie robocze!

Dla wielu stanowisk, oprócz ochrony palców, śródstopia czy całej stopy, potrzebna będzie również ochrona kostki, warto więc również zwrócić uwagę na ten aspekt. Innowacyjną technologią, oferowaną przez wielu producentów obuwia roboczego, są rozwiązania tłumiące obciążenia statyczne i dynamiczne, zwiększające komfort chodzenia. Do tej pory były stosowane głównie w butach do biegania – ale wygoda w pracy jest ważna tak samo jak w innych aspektach naszego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *