Kategorie
Wiedza

Pranie rękawic i odzieży roboczej oraz ochronnej

Na stanowiskach pracy, gdzie pojawia się możliwość zabrudzenia prywatnych ubrań pracownika bądź jeżeli wymagają tego warunki sanitarne, technologiczne czy przepisy z zakresu bhp, pracodawca ma obowiązek zapewnić nieodpłatnie odzież roboczą lub ochronną. Wybierając te elementy, warto pamiętać, że ubiór pracowników, również tych zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, to wizytówka firmy. Troska o to, aby ubrania robocze zawsze były czyste i wyglądały schludnie jest więc wręcz w interesie pracodawcy. W jego gestii, zgodnie z przepisami, jest również zapewnienie prania oraz konserwacji odzieży i środków ochrony indywidualnej. W związku z tym pojawiają się dwie opcje – wypłacać pracownikom ekwiwalent na pranie lub zlecać we własnym zakresie odświeżanie i dezynfekcję odzieży firmom, które profesjonalnie zajmują się tego typu usługami.

Jak prać odzież roboczą – w domu czy w profesjonalnej firmie?

Odzież robocza i ochronna wymagają systematycznego prania i czyszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że wiele zabrudzeń czy plam powstających w procesie pracy trudno jest usunąć w domowej pralce. W przypadku klejów i innych substancji chemicznych, a także czynników biologicznych (bakterie, wirusy, grzyby), zabranie odzieży roboczej czy ochronnej do domu jest wręcz niebezpieczne, zwłaszcza że pracownicy często piorą ją razem z osobistymi rzeczami. Nieprawidłowe czyszczenie nie usunie także skutecznie wszystkich zabrudzeń czy szkodliwych substancji. Z kolei dobranie nieodpowiedniej temperatury albo środka piorącego może się przyczynić do utraty właściwości ochronnych odzieży, a w związku z tym – do zagrożenia dla pracownika w przyszłości. W takiej sytuacji powierzenie prania specjalistom wydaje się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Profesjonalne pranie i czyszczenie odzieży – bezpieczeństwo pracowników oraz oszczędność czasu i pieniędzy

Profesjonalne pranie i czyszczenie odzieży roboczej i ochronnej to gwarancja zachowania świetnego stanu i właściwości ochronnych rzeczy przez dłuższy czas. Firmy specjalizujące się w praniu ubrań zapewniają też pełną dezynfekcję, konserwację czy drobne naprawy. Z jednej strony pozwala to na zmniejszenie zużycia produktów i przedłuża ich żywotność, a z drugiej – ogranicza problem związany z utylizacją. Oba te aspekty przyczyniają się natomiast do zmniejszenia kosztów, jakie wydaje się w zakładzie pracy na odzież roboczą czy środki ochrony indywidualnej.

Sposób prania lub czyszczenia odzieży roboczej i ochronnej będzie uzależniony od materiału, z jakiego została ona wykonana, rodzaju zabrudzeń, przeznaczenia, norm, jakie musi spełniać oraz jej aktualnego stanu. Dobór metody dobrze jest poprzedzić testami, aby zapewnić nie tylko usunięcie zanieczyszczeń, ale także wybrać najlepszą opcję dezynfekcji (chemiczna, termiczna). Dzięki temu zyskuje się pewność, że oddana do czyszczenia odzież nie zostanie uszkodzona. Kolejne etap to usunięcie widocznych plam, a następny – pranie właściwe, w środku piorącym i temperaturze dobranej do rodzaju odzieży. Po wypraniu i zdezynfekowaniu poszczególne ubrania prasuje się i formuje. W ostatnim etapie bardzo często wykonuje się też niewielkie naprawy czy znakowanie wypranych rzeczy.

… A co z rękawicami roboczymi?

Myśląc o rękawicach roboczych, wiele osób wyobraża sobie tani, szybko zużywający się produkt, który należy często wymieniać. Rzeczywiście, jeżeli używane w zakładzie pracy rękawice będą niskiej jakości i niedopasowane do środowiska pracy, szybciej ulegną zniszczeniu, uszkodzeniu czy trwałemu zabrudzeniu, przez co będą się nadawać jedynie do wyrzucenia. Na szczęście producenci rękawic coraz częściej wprowadzają na rynek produkty wysokiej jakości, wielokrotnego użytku, które można prać lub czyścić bez ryzyka utraty ich ochronnych właściwości.

Podobnie jak w przypadku odzieży roboczej – pranie i czyszczenie rękawic ochronnych zamiast ich wyrzucania przyczynia się do zmniejszenia kosztów leżących po stronie pracodawcy. Kolejnym argumentem przemawiającym za praniem jest troska o środowisko naturalne. Wykonane niejednokrotnie z trwałych, odpornych na działanie różnych substancji chemicznych czy wysokich temperatur rękawice po wyrzuceniu przez wiele lat mogą zalegać na wysypiskach śmieci. Warto więc wykorzystać solidność materiału i – zamiast wyrzucać zabrudzone rękawice – postawić na ich pranie i profesjonalne czyszczenie.

Metoda czyszczenia rękawic będzie uzależniona – podobnie jak w przypadku pozostałych elementów odzieży roboczej czy ochronnej – od materiału, z którego zostały wykonane, procesu pracy, w którym są wykorzystywane, rodzaju zabrudzeń, ale przede wszystkim od typu rękawicy, ponieważ nie każda nadaje się do przemysłowego prania.

Podsumowanie

Aby utrzymać ubrania robocze i ochronne w dobrym stanie i przedłużyć ich żywotność, a także zachować właściwości ochronne, trzeba o nie odpowiednio dbać. Regularne czyszczenie, pranie, z doborem bezpiecznego, ale równocześnie skutecznego procesu – to podstawa. Podobne zasady obowiązują w przypadku rękawic roboczych, które wbrew pozorom również można oddawać do czyszczenia i konserwacji. Pracodawca, podejmując decyzję o tym, czy powierzać pranie samym pracownikom, czy zlecać tę czynność profesjonalnej firmie, powinien uwzględnić proces pracy w zakładzie i wynikające z niego zabrudzenia oraz ewentualne zagrożenia chemiczne czy biologiczne. Decyzja o wyborze specjalistycznej pralni to w wielu wypadkach rozwiązanie optymalne, zapewniające nie tylko bezpieczeństwo dla pracowników, ale także wymierne oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *